צילום: ויז'ואל/פוטוס שבר בצוואר הירך הינו אחד מהשברים הנפוצים במבוגרים, אך טיפול מהיר באמצעות ניתוח מקטין את הסיבוכים האפשריים.

המלצת משרד הבריאות היא לבצע את הניתוח לקיבוע שבר בצוואר הירך בתוך 48 השעות הראשונות לפגיעה, זאת על מנת למנוע סיבוכים הנגרמים מחוסר ניידות. על אף המלצה זו, ברוב בתי החולים בארץ זמן ההמתנה הממוצע לניתוח קיבוע צוואר ירך עומד על 6-8 ימים.

המרכז לחקר טראומה ורפואה דחופה של מכון גרטנר לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות הבריאות ערך סקר טראומה מקיף ובמסגרתו נבדקה גם סוגיה זו בבתי החולים בארץ. מהסקר עולה כי במרכז הרפואי פוריה, אחוז הנפגעים משבר צוואר הירך שנותחו בתוך 48 השעות הראשונות מהפציעה עומד על כ- 86 אחוזים.

ד"ר מאג'ד גנאים, מנהל המחלקה האורטופדית במרכז הרפואי פוריה מציין: "נמצא כי חולים שנותחו ב- 48 השעות הראשונות סבלו הרבה פחות מסיבוכים הנגרמים מחוסר ניידות כמו פצעי לחץ, דלקות ריאה או דלקות בדרכי השתן ופקקת בכלי דם, לעומת חולים שלא נותחו בתוך 48 שעות. במרכז הרפואי פוריה אנו מבצעים ניתוחי קיבוע צוואר ירך בתוך זמן קצר ולאחר הניתוח מקפידים להושיב ולהוליך את המטופל, דבר שמונע את הסיבוכים ובשל כך בעל חשיבות גדולה מאוד".