צילום: לירן שטרית חלקן התפטרו מהעבודה, חלקן איבדו שמחת חיים, וחלקן מתעקשות להמשיך לנהל חיי שגרה עד כמה שניתן. עשרות אימהות לילדים חולי סרטן נפגשו השבוע לנופש בטבריה, במסגרת עמותת 'גדולים מהחיים'.

בעמותה, המסייעת לילדים חולי סרטן, מבינים שצריך לסייע גם למשפחות הכורעות תחת הנטל והעומס הרגשי. האמהות מספרות כי לא קל להיות אימא כשיש בבית ילד חולה סרטן, אך למרות הלחץ והצער והריצות בין בתי החולים לטיפולים, אסור להן להישבר. הן הדבק ששומר על שפיות הקן המשפחתי. אך פעם בשנה מותר להן להסיר את העול מעל כתפיהן, להירגע, לפרוק מתחים ואפילו לצחוק, במסגרת נופש שמארגנת עבורן עמותת 'גדולים מהחיים', הממלא אותן כוחות חדשים להמשך הדרך. העמותה, הפועלת למען איכות חייהם ורווחתם של ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם מכל הארץ, מקיימת פעילויות שונות עבור ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם במהלך כל השנה.

בנופש שהתקיים השבוע במלון 'גולדן טוליפ' בטבריה, חוו האמהות סדנאות שונות, בהן סדנת יוגה-צחוק, וסדנאות מודעות עצמית, שזירת פרחים וטיפוח עצמי. בין הפעילויות יכלו האימהות לנוח משגרת הטיפולים המעייפת, ולשתף אחת את השנייה בחוויותיהן, לעזור ולהתחזק.

"מאז שגילו את הגידול הסרטני אצל בתי, שהייתה אז רק בת 12, אני כל היום מוצאת את עצמי מתרוצצת בין נסיעות איתה לבית החולים, לבין הגן ובית הספר עם שתי הבנות הקטנות", סיפרה ורד, אחת מ-50 האמהות שהשתתפו באירוע. "לצערי, נאלצתי להתפטר מהעבודה, אבל היום יש לי משרה חדשה, אני אימא במשרה מלאה".

חגית כהן, תושבת טבריה, מתמודדת בימים אלו עם מחלתו של בנה בן ה-10, לוקמיה. "ברגע שנודע לי שבני חולה, הרגשתי כאילו נפל עליי פטיש של מאה קילו. אתה לא מאמין שזה אמיתי. שומעים על סיפורים כאלה, אבל כשזה מגיע לבית הפרטי שלך, הכול משתנה". בימים אלו מסיים בנה, אוראל-רפאל, את סדרת הטיפולים האחרונה, אבל ההתמודדות עדיין בשיאה. "אחד הדברים הקשיים ביותר בשבילו הוא נושא נשירת השיער. אני מסבירה לו שזהו תהליך, אך קשה לו לעכל זאת".

חגית מציינת כי למרות התקופה הקשה היא מנסה לשמר חיי שיגרה במשפחה. המפגש, מספרת כהן, גורם לתחושת הזדהות ושייכות, למרות ההבדלים בין הנשים. "במפגש את לא מרגישה שונה, כולן מבינות אותך. פגשתי אימא שפשוט הפסיקה לחיות, הסברתי לה שהחיים ממשיכים, לכן צריך לשמור על פרופורציות".