צילום: ניב קלדרון במשך שנים נאלצים חקלאים מיישובי הגליל התחתון להתמודד עם גניבות של ייבול מצד צעירים בני מיעוטים המתגוררים בכפרים הסמוכים. אולם לאחרונה נראה כי חלה תופעה חדשה, גניבה של ייבול לאור יום מול עיניהם המשתאות של בעלי השטח שנותרים חסרי ישע אל מול התופעה.

חקלאי שעוסק בגידול מטעים מכפר חיטים, יגאל אביב, סיפר כי לאחרונה היה עד למקרים רבים בהם מגיעים צעירים עם טנדר ומעמיסים מכל הבא ליד. "גניבות מזעריות של גידולים חקלאיים היו ותמיד יהיו, אולם לאחרונה במהלך יום עבודה אני עד לפורעי חוק שמגיעים ובוזזים את היבול לאור יום וללא חשש".

לדבריו, המצב הפך בלתי נסבל, כך שהחקלאים נותרים חסרי אונים. "פנינו לא פעם למשטרה, לשטח מגיע שוטר אחד בלבד, שלא בדיוק ידע מה לעשות, מלבד למלא דוח אירוע ולחזור ליום העבודה הרגיל".

אחת הבעיות העיקריות היא הגישה החופשית של הגנבים לשטח. ישנם חקלאים שלא מסוגלים להציב גדר מסביב למטעים בשל המצב הכלכלי, ולעבריינים אין בעייה לפרוץ את הגדרות הקיימות.

"הגיע הזמן שכוחות המשטרה ייקחו את העניין ברצינות ובכובד ראש", הוסיף אביב, "אנו מפסידים המון כספים על גניבות של יבול, ובמקום להתעסק בעבודה הקשה של החקלאות אנו עסוקים בלהתרוצץ אחר פורעי חוק".

מהמשטרה נמסר: יחידת ארז של מג"ב מטפלת בנושא והעניין נמצא בחקירה.