צילום: ויז'ואל/פוטוס היום הבינלאומי לציון המאבק נגד אלימות כלפי נשים, צויין השבוע. אלה, תושבת העיר שחוותה אלימות קשה מידי בעלה, מספרת על 30 שנה של אלימות ועל החיים החדשים להם זכתה בסיוע המרכז הרב תחומי בנצרת עילית.

אלה ומשפחתה עלו מברית המועצות לשעבר לפני שבע שנים. עוד בבריה"מ לשעבר סבלה אלה מההתעללות של בעלה. "הוא התעלל בי פיזית, מנטאלית ומוראלית במשך 30 שנה, אבל שם אין חוקים בנושא וידעתי שאם אתלונן לא יעשו לו כלום והוא רק יתנקם בי".

בארץ המצב הכלכלי הקשה של המשפחה החמיר את האלימות, שהופנתה עתה גם כלפי הילדים. ערב אחד נמלטה אלה, ממררת בבכי, מפני התקף הזעם של בעלה. אובדת עצות, פנתה לשכנים ואלו הציעו לה ללכת לעירייה למחלקת הרווחה ולמרכז הרב תחומי לטיפול באלימות.

במרכז פגשה אלה את לריסה, ושפכה בפניה את ליבה. בעצת לריסה, הלכו השתיים להתלונן במשטרה. בעלה נעצר והושם בכלא לחצי שנה. אלה מודה היום שלולא עזרתה של לריסה לא הייתה פונה למשטרה, והייתה חוזרת לביתה ולבעלה המכה.

אלה חיה עכשיו חיים חדשים. היא שינתה את שמה כדי לציין את הפרק החדש בחייה, החלה ללכת לחוגים, לטפח את עצמה וליהנות מהחיים. "30 שנה הייתי בבית כלא. לא היה לי ביטחון עצמי, לא ידעתי איך ייראה המחר", היא מספרת, ומבקשת לקרוא לנשים שעוברות את מה שהיא עברה, לקום ולפנות לעזרה, "צריך לקום ולפעול ולא להמשיך לסבול".