צילום: index open תוכנית 'תנופה' מציעה לסטודנטים במכללת אורנים מלגה בסך 700 דולר בתמורה לשלוש שעות וחצי שבועיות של לימודי תורה, וסמינר אחר הנמשך סוף שבוע שלם. המפעילים מסבירים כי מטרתה להנחיל ידע, אך סטודנטים מספרים על מסרים המיועדים להפחיד, למשוך ולשכנע.

כתב 'ידיעות העמק' השתתף השבוע באחד השיעורים. הסטודנטים נאספים לפני תחילת השיעור, והשיחה על כוס קפה וקרואסונים נסבה בעיקר סביב שאלת התשלום בסוף הקורס: 300 דולר בסוף הסמסטר הראשון, ויתרת הסכום בסוף שנת הלימודים. ההרצאה בבית הכנסת ניתנת לבנים ובנות במשותף, והמרצה, בחור צעיר המדבר בשפה קולחת ומעניינת, מתחיל דווקא בספר הפופולארי 'הסוד' של רונדה בירן. בהדרגה, גולש הנושא מן הספר ליהדות, כאשר המסר הוא שהפילוסופיה של בירן מחסירה פרט אחד חשוב: את האלוהים.

א', סטודנטית מטבעון, משתתפת בתוכנית המקבילה הנערכת בטכניון, בעבור מלגה של 1,000 דולר. "להרצאות שמות יפים ומושכים, כמו 'זוגיות ביהדות', אבל מדברים שם על כך שהאישה צריכה להיות כנועה ולספק את הרצונות של הגבר, או שאישה נואפת צריכה להיסקל אבל גבר שבוגד זה הרבה פחות נורא. בתוכנית של הבנים הם מנסים לשכנע את אלה שלא עברו ברית מילה לבצע ברית. האנשים שם הם לא דתיים לאומיים אלא חרדים".

אליעזר, האחראי על התוכנית בטבעון, בתגובה: "התוכנית ממומנת כולה על ידי יהודים מחו"ל והיא החלה דווקא באירופה על מנת למנוע התבוללות. אחרי שראו שהיא מצליחה בחו"ל הביאו אותה גם לארץ למרות שבארץ אין בעיה של התבוללות והכוונה היא לקרב סטודנטים ליהדות מתוך הנחלת ידע".