צילום: שרון צור ברמת ישי מצויים מספר בניינים בנויים אסבסט, נטושים ומתפוררים, והחומר מהווה סכנה לכל תושבי הסביבה. בעקבות חשיפת ההריסות של האורווה ברחוב האורן ב'ידיעות העמק' ביצע המערכת בדיקה וגילתה מבני אסבסט נוספים ברחבי היישוב.

ברחוב הארז עומד בניין 'הפועל' הנטוש, העשוי כולו אסבסט חשוף ומתפורר. ברחוב הדקל ישנם שני מבנים בעלי גג אסבסט מתפורר, האחד הוא אורווה נטושה והשני הוא בניין עזוב ונטוש, שניהם שוכנים לא רחוק מגן ילדים פעיל. יש להזכיר כי אבק אסבסט הינו חומר מסוכן ביותר, במיוחד לילדים, הגורם בין השאר לסוגים שונים של סרטן, וכי כאשר אסבסט נשבר או מתפורר נוצרות כמויות לא מעטות של אבק.

לדברי ראש המועצה לשעבר, ניר חבקין, בניין 'הפועל' מיועד להריסה. "לקראת סוף הקדנציה שלי התחלתי לטפל בנושא הריסת המבנה. כשעזבתי נשארו עוד כמה פרוצדורות קטנות, אבל אני לא יודע מה קורה עם זה עכשיו. לגבי שני המבנים ברחוב הדקל, לא קיבלתי תלונות מתושבים ורק עכשיו הנושא הובא לידיעתי".

חבר המועצה, גיא זקס, מטיח ביקורת במועצה: "נראה כי חשיפת בעיית האסבסט ברמת ישי בשבוע שעבר זוכה להתעלמות, או לכל הפחות לאדישות, מצד המועצה, שעסוקה יותר בעניינים שוליים תפלים. העובדה כי ישנם עוד אתרים בהם ישנו אסבסט מתפורר, המסכן את הציבור, כנראה לא מעניינת את העומדים בראש המועצה".

יו"ר הוועדה לאיכות הסביבה, עדי חיים: "בניין הפועל עדיין שלם ולכן האסבסט בו אינו מהווה סכנה. באשר לשני המבנים ברחוב הדקל, אני אבדוק זאת ואם המבנים מהווים סכנה הם יטופלו".

תגובת ראש המועצה, עופר בן אליעזר: "המועצה מודעת לכל המקרים שהוזכרו ופועלת בתיאום עם המשרד להגנת הסביבה לפינוי בהתאם לתקנות ולחוק. מיותר לציין כי בחלק מהמקומות מדובר במקומות פרטיים והפינוי הנ"ל באחריות בעלי הקרקע, חשוב לזכור כי גגות האסבסט עלולים להוות מפגע רק בעת פירוקם".