צילום: שרון צור חפירה ארכיאולוגית שביצעה לאחרונה רשות העתיקות, חושפת מידע חדש על נצרת הקדומה מתקופתו של ישו. בחפירה, שנעשתה בסמיכות לכנסיית הבשורה, התגלו לראשונה שרידי בית מגורים מהתקופה הרומית הקדומה.

לפי הברית החדשה חיו ישו ואמו בנצרת. במקום המזוהה עם ביתה של מרים הוקמה ב-1969 כנסיית הבשורה. לאחרונה, בשל תכניות הבנייה במקום, פתחה רשות העתיקות בחפירה ארכיאולוגית מצומצמת בסמוך לכנסייה, שהביאה לחשיפת המבנה. כנסיית הבשורה המודרנית נבנתה מעל כנסיית הבשורה הצלבנית ומעל שרידי הכנסייה מהתקופה הביזנטית, ובלב הכנסיות הללו נמצאת מערה שיוחסה - כבר בעת העתיקה, לבית המשפחה של ישו.

ירדנה אלכסנדר, מנהלת החפירה מטעם רשות העתיקות, "הממצא הינו בעל חשיבות עליונה, מאחר שהוא חושף לראשונה בית מהכפר היהודי נצרת ובכך שופך אור על אורח החיים בתקופתו של ישו. המבנה שמצאנו הוא קטן וצנוע, וסביר שאפיין את צורת המגורים בנצרת בתקופה זו. מן הכתובים המעטים, ידוע שנצרת של המאה ה-1 לסה"נ, היה כפר יהודי קטן, המצוי בתוך עמק".

בור חצוב נוסף שהכניסה אליו הייתה ככל הנראה מוסווית, נחפר ובתוכו נמצאו מעט חרסים מהתקופה הרומית הקדומה. אלכסנדר מסבירה כי בדומה לממצאים בחפירות נוספות באזור, סביר שמדובר בבור שנחצב במהלך ההכנות של היהודים להתגוננות בזמן המרד הגדול של היהודים נגד הרומאים (שנת 67 לספירת הנוצרים).