צילום: שרון צור 30 שנה של פעילות של מפעל תדיראן בעפולה הסתיימו, ולמעלה מ-200 עובדים שפוטרו סיימו את יום העבודה האחרון ועזבו את המפעל שהיה עבורת לבית. גם כשנראה היה כי הכול אבוד עוד ניסתה ההנהלה כצעד נואש אחרון להציל את המפעל כשבאה במגע עם משה ממרוד, הבעלים של חברת קריסטל, אך בניגוד לתקוות הרבות שתלו בו העובדים, ממרוד יפעיל את המפעל במתכונת מצומצמת עם כ-60 עובדים בלבד לתקופת זמן מוגבלת, עד אשר תועבר הפעילות כולה לסין.

על דבר אחד קשה להתווכח, תדיראן לא יצאה למאבק ארוך וקשה כמו מאבקים גדולים אחרים שידעו מפעלים אחרים במדינה, כמו פרי גליל בחצור הגלילית או עוף העמק ברמת ישי. משום מה, המאבק במקרה הזה, שהתחיל כרוח סערה, שכך מהר מדי.

העובדים שהולכים היום הביתה עושים זאת עם תחושת החמצה, שלא נעשה הכול, שלא נעשה מספיק, שלא באמת היה אכפת למישהו ממקבלי ההחלטות ממצבם. העובדים האמינו באמת ובתמים שמאמציהם יעזרו, שהדברים ייגעו בלבם של מקבלי ההחלטות, שחרצו לבסוף את דינם. העובדים סמכו על הח"כים שהביעו עניין ורצו לעזור, הקפידו להגיע לוועדות הכספים שהתקיימו בכנסת בנושא סגירת המפעל וקיוו כי ממרוד יקנה את המפעל וימנע את סגירתו. אך המציאות הכתה בפניהם ועד מהרה הבינו העובדים כי המלחמה אבודה מראש.

במסיבת פרידה סוריאליסטית ומרה-מתוקה בסוף שבוע בבית מלון בנהריה, נפרדו העובדים. "רצינו להעלות לעובדים את המוראל", הסביר השבוע ציון מירקוב, יו"ר ועד העובדים, "עשינו מסיבת פרידה, כדי להיפרד מחברים ומשנים של עשייה".

אלי אבוטבול, יו"ר אגף מקצועי בהסתדרות, מציין כי הדבר החיובי שהצליחה הנהלת תדיראן יחד עם ההסתדרות להשיג הוא שדרוג הסכם הפיצויים של העובדים. "ערכנו הסכם מחודש. הוספנו לעובדים אחוזים ונתנו להם ביטחון. זה המפעל היחידי בארץ שנסגר ונתן תנאים טובים יחסית לעובדים".

"הוועד וההנהלה הסכימו על סכומים ראויים. מי שעובד פחות מעשר שנים יצא עם 80,000 שקל, עובד עם ותק של למעלה מ-10 שנים יקבל 150 אלף שקל, עובדים מעל 15 שנה יקבלו 200 אלף שקל וכך הלאה", מספר מירקוב.

סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה חיים הובר מציין כי בהנהלה המקומית התקשו להילחם על החלטה ההנהלה העולמית לסגור את המפעל. "חברת תדיראן קרייר החליטה להעביר את הייצור לסין והחברה הרוכשת קריסטל משאירה את המפעל בקטן עם מספר עובדים מצומצם. סך הכול קשה להתחרות היום מול הייצור בסין. זו תופעה שמתרחשת במפעלים רבים בארץ, קשה להילחם נגדה".

הכתבה המלאה מופיעה בסוף השבוע'ידיעות טבריה' ו'ידיעות העמק'