אילוסטרציה: צביקה טישלר ראש המועצה המקומית יסוד המעלה, אילן אור, פנה למשרד הביטחון בדרישה להעניק פטור ממע"מ על בניית ממ"דים ביישובי קו העימות, מאחר שעלותה כפולה מבניית ממ"דים בשאר אזורי הארץ.

בוגרי קורס טייס: קיבוצניק ובוגר ישיבה תיכונית

למרות שיישובי הצפון נהנים משקט כבר כתשע שנים, מאז סיומה של מלחמת לבנון השנייה, ארסנל הרקטות של חזבאללה עדיין דורש עירנות ביטחונית. בקשתו של אור מתייחסת ליישובים שנמצאים במרחק של עד תשעה ק"מ מהגבול הצפוני, שבהם התקן לבניית ממ"ד מחמיר יותר לעומת שאר חלקי הארץ.

על פי התקן, לדוגמה, עובי הקירות בקו העימות צריך להיות 40 ס"מ ו־60 ס"מ בקיר צפוני, ואילו ביישובים שאינם בקו העימות הדרישה היא לעובי קיר של 20 ס"מ בלבד. עלות ממ"ד בקו עימות מגיעה לכ־120 אלף שקל, לעומת כ־60 אלף שקל בלבד בשאר אזורי הארץ."אין הצדקה לכך שיוטל עול כספי כזה על התושבים ביישובי קו העימות", אומר אור. "ביסוד המעלה, למשל, רק ל־34 אחוז מהתושבים יש ממ"דים בבתים. כל השאר צריכים להסתפק במקלט ציבורי, שלעתים נמצא במרחק מאות מטרים מביתם. זמן ההתרעה שניתן לתושבים הוא 30 שניות. זה לא סביר שהם יגיעו למקלט בפרק זמן כזה, בטח שלא קשישים ומוגבלים".

במכתב שהפנה למשרד הביטחון, פיקוד העורף וכמה חברי כנסת הדגיש אור את העול הכספי שיוצרות התקנות על התושבים בקו העימות. "במטרה לעודד בניית ממ"דים מאפשר כיום משרד הבינוי והשיכון מענק בסך 10,600 שקל לבניית ממ"ד ביישובי קו העימות בצפון", כתב, "מענק זה אינו מכסה את עלות הפער הנדרש בבניית הממ"דים על פי הקריטריונים של פיקוד העורף ביישובי קו העימות, בהשוואה לאזורים האחרים".

למען ביטחון אזרחיה המדינה מעניקה במקרים מסוימים פטור ממע"מ, כמו למשל בהיערכות לרעידות אדמה. אור מבקש הנחה דומה. "אנו מבקשים ליזום החלטת ממשלה, לאפשר פטור ממע"מ לבניית ממ"ד ביישובי קו העימות, כפי שניתן לקבלנים במסגרת החלטת ממשלה מלפני שנה לחיזוק מבנים במסגרת תמ"א 38 ופינוי בינוי".

אור מעריך שהעלות הכוללת של מתן הפטור לכלל תושבי קו העימות שאין להם ממ"דים היא 700 מיליון שקל, אולם, לדבריו, סכום זה יתפרס על שנים רבות, כי לא כולם יבנו בבת אחת.

"הפטור לא יעיק על תקציב המדינה מצד אחד, ומצד שני יתרום לביטחון התושבים באזור", מסכם אור.

מרשות המיסים נמסר בתגובה: "אי עמידה קפדנית על עקרון אחידות המס על כל המוצרים והשירותים במשק תביא לפריצת סכר ולגל של בקשות מצד סקטורים נוספים, דבר אשר רשות המיסים מתנגדת לו נחרצות.

"קביעת פטור ממע"מ על בניית ממ"דים תצריך מעקב צמוד אחר כל ממ"ד וממ"ד. ללא פיקוח, מעשית, ניתן יהיה להנות מפטור בגין כל עבודת בנייה. מובן מאליו כי פיקוח שכזה איננו ישים, בוודאי לא במגבלות כוח האדם של רשות המיסים".?