צילום: shutterstock עיריית טבריה הודיעה ביום שני כי פתיחתה של תוכנית מיל"ת - מסגרת יום לימודים ארוך בבתי הספר היסודיים - תידחה לסוף חודש אוקטובר, אחרי החגים. התוכנית היתה אמורה להתחיל ביום רביעי השבוע, לאחר שההורים - באמצעות נציגיהם בוועד ההורים העירוני - הסכימו להשית על עצמם תוספת של 150 שקל בחודש כדי להקדים אותה. עם או בלי קשר, ביום שלישי השבוע הודיע הוועד על שביתה בת יומיים בכול מוסדות החינוך בעיר מ־13 באוקטובר, מיד לאחר יום כיפור, בטענה כי בעיות הבינוי והבטיחות במוסדות החינוך, העברות כספים ופגישות בירור שהובטחו להם לא טופלו.

הפתרון למיידי האבנים: יום לימודים ארוך

על פי הודעת העירייה, דחיית מיל"ת נעוצה בהיערכות בתי הספר. "לאחר שעיריית טבריה השיגה את התקציב הדרוש להקדמת תוכנית מיל״ת", נמסר בהודעה, "ולאחר שהושג סיכום עקרוני להקדמתה, הודיעו מנהלי בתי הספר כי אין באפשרותם להיערך לקליטת כוח אדם מקצועי הנדרש להפעלתה במתכונת המוקדמת, וביקשו לחזור לתאריך היעד המקורי, דהיינו סוף אוקטובר-תחילת נובמבר. ראש העירייה, בעצה אחת עם סגנו ומנהלת אגף החינוך, קיבלו את פניית המנהלים בנושא"."תאריך ללא כיסוי" - כך כינה אורגד מזרחי, יו"ר ועד ההורים העירוני, את ה־21 בספטמבר - היום שבו מיל"ת היתה אמורה להיכנס לתוקף. "זה פשוט הזוי, התנהלות מבַזה של הרשות", אמר השבוע.

הייתם מאמינים?
תוכנית מיל"ת בבסיסה בנויה על תקופה של 97 יום בשנה וממומנת בידי משרד החינוך, הרשות המקומית והשתתפות ההורים, בחלוקה יחסית שווה. רשמית, התוכנית מתחילה לפעול מדי שנה אחרי החגים, ולמשרד החינוך אין חלק בהחלטות של מועצות או עירייות מקומיות בנוגע לשינוי בתאריכים. בהתאם לכך נקבעה השנה בטבריה תחילת הפעילות ל־1 בנובמבר, אחרי חגי תשרי. במסגרת התוכנית מקבלים הילדים ארוחת צהריים חמה, חוגים ופעילויות העשרה, ומסיימים את יום הלימודים ב־3 ורבע אחר הצהריים, במקום ב־1 וחצי.אלא שהשנה יצא ועד ההורים העירוני בקריאה להורים שלא להצטרף למיל"ת. בהודעתו מחה הוועד על כך ש־97 יום אינם מכסים את כמות הימים הנדרשת לצהרונים, וההורים מוצאים עצמם במשך שלושה חודשים בשנה מחפשים פתרון לילדיהם בשעות אחר הצהריים המוקדמות, כדי שיוכלו להמשיך לעבוד לפרנסתם. אחרי משא ומתן הגיע הוועד להסכמות עם העירייה על הקדמתו של מיל"ת - כאמור, בתמורה לתוספת תשלום של ההורים. העירייה מצדה התחייבה להוסיף 435 אלף שקל מקופתה ולהוסיף 15 ימי פעילות בסוף השנה, עד 15 ביוני, במקום עד 17 במאי.

ספק אם בשלב זה ההורים יחושו שהם יכולים לסמוך על ההבטחה, שהרי רק לפני שבוע יצאה הודעה מהעירייה בנוסח הבא: "למרות הקושי הכרוך בהיערכות, תוכנית מיל"ת תוקדם כדי לתת מענה ליום לימודים ארוך, במטרה להקל על ההורים העובדים".

היתה תקווה גדולה
ההודעה על דחיית מיל"ת התקבלה באכזבה רבה בקרב הורים המתקשים להוציא את ילדיהם מבתי הספר באמצע יום העבודה. לדבריהם, בכל שנה תוכנית מיל"ת מתחילה מאוחר, אבל השנה הבעיה חמורה יותר כי החגים מתרכזים באוקטובר ומסתיימים חודשיים אחרי תחילת השנה - במקום בספטמבר.

"אם אתם לא ערוכים", אמרה השבוע רעות כהן, אם לשלושה ילדים שאחד מהם רשום למיל"ת, "למה לצאת בהצהרות ולטעת סתם תקווה אצל כל ההורים? אנחנו כבר כמעט חודש בתוך שנת הלימודים, מה זאת אומרת 'לא ערוכים'? כשחיפשתי עבודה, הודעתי מראש על הימים שאני צריכה לצאת מוקדם בספטמבר וביוני, כי אין בהם צהרון. לא בכל מקום זה יכול להתאים וזה יוצר מגבלה להורים שמחפשים עבודה באזור, שגם ככה אין בו הרבה מקומות תעסוקה".

אם נוספת מטבריה הביעה אף היא אכזבה קשה מכך שהעירייה חזרה בה, ואמרה: "זה היה 'וואו' גדול שהעירייה באה לקראתנו. עד שהיתה נקודה של אור - פתאום לוקחים לנו אותה? ליום אחד הספקתי לשמוח, ליום אחד, לא יותר. הייתי כבר עם פנקס הצ'קים בדרך לבית הספר. למזלי המזכירה המליצה לחכות עד שיהיו סיכומים סופיים. זה בעיניי מחדל, כי אם כבר חתמו עם הוועד העירוני, הרי מובן שצריך לבדוק עם מנהלי בתי הספר. כל הכבוד שראש העירייה מימן את השעות, אבל שיסגור את הסיפור מולם. יום אחרי הבשורה כבר הודעתי בעבודה שב־21.9 ייגמר הבלגן ואוכל לסיים יום עבודה מלא בראש שקט. עכשיו אני לא יודעת מה להודיע, כי אני מרגישה שכל הזמן משנים את ההחלטה, וזה לא מצב נעים מול המעסיק. את שעות העבודה שאני מפסידה אני כמובן משלמת מכיסי".

מספר הורים קראו השבוע להחרים את ההרשמה לתוכנית מיל"ת, אך לא נראה שקריאתם תמצא הדים אצל הורים שזקוקים מאוד לשירותי התוכנית. "להחרים זה לא ריאלי", מסבירה קטיה אייזנמן, אם לשניים, שאחד מהם זקוק למיל"ת. "אולי יש כמה הורים שמסתדר להם בלי", היא אומרת, "אבל לרובנו זה קשה. בדרך כלל קוראים