צילום: shutterstock מה גובה המזונות שיש להשית על אב עבור בנו, שלטענתו נולד כתוצאה מגניבת זרע? בית המשפט, שנדרש לסוגיה הרגישה, קבע שהאב ישלם 2,180 שקל בחודש לאחר שהקטין, תושב הצפון, הגיש תביעה נגד אביו באמצעות אמו. "הקטין אינו אשם או אחראי לעוולות הוריו והוא אינו אמור להינזק בשל הנסיבות שבהן נולד", קבע בית המשפט.

תופעה: עלייה במקרי גניבת זרע בחיפה

על פי התביעה, שהוגשה לבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, אבהותו של הנתבע התבררה באמצעות בדיקה גנטית. לטענת האם בתביעה, כאשר סיפרה על כך לאב הוא ביקש ממנה לעבור הפלה והיא הסכימה לכך, אך לאחר שקיבלה הפנייה לוועדה להפסקת הריון, הוא התחרט וביקש להתחתן ולהביא את הילד לעולם.

בני הזוג, לדבריה, חתמו על פתיחת תיק נישואים ברבנות, אך האב התנה את החתונה בכך שהאם תחתום על הסכם ממון - והיא אכן חתמה עליו. לטענתה בתביעה, ימים ספורים לפני החתונה שינה האב את דעתו וביקש ממנה לבצע הפלה, אך היא לא הסכימה והאב ניתק עמה קשר.האב לא ביקש להיות פטור ממזונות, אך עתר לחיוב מינימלי. לטענתו, הוא הבהיר שאינו מעוניין בקשר עם הילד, כי "אין חיבור רגשי ביניהם" ומפני שכיום הוא בזוגיות חדשה. מדובר במקרה קלאסי של "גניבת זרע", טען האב בבית המשפט, מאחר שהאם הבטיחה לו בשעתו שהיא משתמשת בגלולות למניעת הריון.

לטענתו, לאחר ביטול ההפלה לקחה אותו התובעת לאולמי שמחות, סיכמה על מועד חתונה, שילמה מקדמה מכספה והדפיסה הזמנות, בעוד הוא עצמו "שרוי בהלם". הוא הודה שהשניים ערכו הסכם ממון, כי בקושי הכירו זה את זה, אך הסביר ש"חש כמי שנגרר להרפתקה חוץ־גופית", עד שהודיע לה על רצונו לבטל את החתונה. לטענת האב, מעולם לא חזר בו בעניין ההריון - כי מעולם לא רצה בו.

"גם כאשר הוכחה גניבת זרע", כתב השופט בהחלטה, "ואיני קובע כי כך היה במקרה הזה - אין האב פטור מתשלום מזונותיו של הקטין. משכך הם פני הדברים, לא הוברר לבית המשפט מדוע השקיעו הצדדים זמן ומשאבים כה רבים בטענות בדבר 'גניבת זרע' במסגרת תביעת מזונות פשוטה יחסית, הגם שברור לכל שהאב לא היה מעוניין בהריון או בהולדת הילד, ואין ספק שהוא 'אב בעל כורחו'".

השופט ציין שבמקרים דומים שבהם נדונו תביעות לחיוב אבות במזונות של ילדים שלא היו מעוניינים בהם, או שלא היו מודעים להיוולדם בזמן אמת - הם חויבו במזונות מאחר שאין לזקוף את "חטאי ההורים" לחובת הילד, וכן בכפוף לעיקרון שגבר המקיים יחסים עם אשה - יש לראות בו אחראי לתוצאות הטבעיות של מעשיו.

האב חויב לשלם את מלוא סכום המזונות עד שהילד יגיע לגיל 13, ואחר כך יופחת הסכום ב־180 שקל בחודש. לפנים משורת הדין, לא נפסק צו הוצאות משפט לאף אחד מהצדדים.