צילום: שלומי כהן כשמסתכלים על אלישיב אליהו (18), בוגר טרי של מדרשת 'נחלת יעקב - יד חרוצים' בטבריה, בעל מבנה גוף ממוצע וחובש כיפה שחורה - קשה לנחש שאך לפני שבועות ספורים הוכתר בתחרות בסרביה כאלוף עולם לנוער בהרמת כוח (Powerlifting) מטעם ארגון ה־GPC העולמי.

הג'ודוקא חזר לצפת מאוכזב: לא סולח לעצמי, אין מצב שאני פורש בלי מדליה

את העובדה ש"לא רואים עליו" שהוא אלוף בהנפת כוח של משקולות, הוא מסביר בשיטת האימונים שלו. "יש כאלה שמתאמנים כדי לבנות גוף ו'להתנפח', אבל אני מראש מתאמן בשביל לבנות כוח. זו שיטת אימונים שונה". בינתיים האימונים הללו הוכיחו את עצמם, ומלבד הזכייה באליפות בקטגוריה שלו, נוער MT3 (לגילאי 18-16, עד 60 ק"ג), הצליח הצעיר גם לשבור שיא עולמי.

בניגוד להרמת משקולות, הספורט האולימפי המוכר, בהרמת כוח (שאינה ספורט אולימפי) אמנם משתמשים במשקולות, אך התחרות עצמה מורכבת משלושה תרגילים ונמשכת ימים אחדים. מאז אשתקד הספיק אליהו לזכות פעמיים באליפות ישראל, ואחרי הזכייה ב־2016 הצטרף למשלחת לאליפות העולם, שנערכה בסוף ספטמבר בסרביה.בתחרות השתתפו יותר מ־600 מתחרים ומתחרות מכ־30 מדינות, והנבחרת הישראלית זכתה ב־24 מדליות זהב, שבע מדליות כסף ושתי מדליות ארד - הישגים שהציבו אותה במקום השלישי בדירוג הנבחרות של ה־GPC בתחרות. "זו הפעם הראשונה שספורטאי צעיר כל כך יוצא מטעם האיגוד לתחרות ברמה כזאת", מסביר סרגיי רודיקוב, סגן יו"ר איגוד ה־GPC בישראל, ומוסיף: "לאלישיב יש המון פוטנציאל. אנשי האיגוד מכל הארץ נפגשים בשבתות בבת־ים ומתאמנים יחד, והוא היה יכול לקבל שם חיזוקים ולהשתפר, אבל הוא שומר שבת ולא יכול להגיע".

לפגישתנו מגיע אליהו מיד לאחר פגישה עם ראש העיר יוסי בן דוד, שהעניק לו מדליית הוקרה מעיריית טבריה. מלווה אותו קובי וקנין, תושב טבריה, שמכיר אותו דרך מדרשת 'נחלת יעקב'.

שיפור דרמטי בלימודים
כדי להבין את סיפורו של אלוף העולם הצעיר, כדאי לחזור כמה שנים לאחור. אלישיב אליהו גדל בשכונת רמות בירושלים, בן זקונים ליואב ושושנה, הצעיר מבין 15 אחים. הוא מעיד על עצמו שכילד לא אהב ללמוד, והתקשה לשבת ולהקשיב בכיתה, ובהמשך עבר ללמוד במדרשה בטבריה.

השינוי התחיל לפני שנתיים. אליהו מספר שאז התחיל להתאמן עם גיסו, שי מרגליות, שהכניס אותו לעולם האימונים בחדר הכושר. במקביל החל לפעול במדרשה חוג להרמת כוח אחרי שעות הלימודים, והוא התחיל להתאמן בו. לא עבר זמן רב והמורה לחינוך גופני והמאמן במדרשה, אנטולי יאמפולסקי (36), הבחין בפוטנציאל הטמון בנער.

אליהו טוען שהסיבה לכך היא שכבר הגיע אליו מאומן וחזק, אך אנטולי מצביע על סיבה נוספת: "מה שגרם לי להאמין שהוא יוכל לנצח בתחרויות היתה המוטיבציה והרצינות שלו באימונים. אלישיב גילה רצון ענקי להתאמן; כשהייתי מגיע לפתוח את חדר הכושר, הוא כבר היה מחכה לי ליד הדלת".

כדי להתקדם יש להשקיע לא מעט שעות בחדר הכושר - לפחות שלושה אימונים בשבוע רגיל, ויותר מזה לפני תחרות. במדרשה בטבריה מייחסים אמנם חשיבות גדולה ללימודים עצמם (לימודי יהדות לצד לימודים לבגרות), אבל שלא כמו בישיבות אחרות, מעודדים מאוד גם פעילות גופנית ומקיימים חוגי ספורט מגוונים בשעות הערב. לדברי אליהו, מאחר שהכל נעשה אחרי שעות הלימודים, האימונים לא מפריעים ללמוד. למעשה, לדבריו האימונים שיפרו את הישגיו בלימודים.

"אם לא הייתי מתחיל להתאמן, לא נראה לי שהייתי מתחיל ללמוד ברצינות. זה עניין של שינוי הרגלים, ללמוד ולהשקיע ולהתמיד. הספורט גם גרם לי להוציא הרבה אנרגיה, לכן בשארית הזמן הייתי יותר רגוע ויכולתי לשבת וללמוד. לפני זה אולי הייתי הולך לשיעורים, אבל לא ממש 'ישבתי ללמוד'".

המאמן אנטולי מאשר שהוא מרבה להיתקל בתופעה דומה אצל תלמידים: "כשהילדים מוציאים את כל המרץ באימונים, בשיעורים הם יכולים סוף־סוף לשבת ולהתרכז".ואכן, השיפור בלימודים היה דרמטי. אליהו, שעד כיתה י' היה תלמיד חלש יחסית, הוא היחיד במחזור שלו שסיים בגרות בחמש יחידות מתמטיקה. שמעון ריס, מנהל המדרשה מספר עליו: "מדובר בבחור נדיר, שסיים את הלימודים אצלנו עם חמש יחידות מתמטיקה. לא זכור לי שהיה מישהו במקום הזה שסיים בגרות של חמש יחידות מתמטיקה".

בימים אלה מתחיל אליהו לימודי הנדסת תוכנה במכון 'לב' בירושלים, במסגרת לימודי עתודה צבאית - כיוון שלדבריו לא חלם עליו לפני שנתיים - ובתום הלימודים יתגייס לצה"ל. למי שמגיע כמותו מהעולם החרדי, גיוס לצבא אינו מובן מאליו. רק שניים מ־14 אחיו הגדולים התגייסו.

אליהו מספר שהוא מקבל תמיכה גדולה ממשפחתו ומהסביבה. באתר החרדי 'כיכר השבת' שיבחו את "הנער החרדי שזכה באליפות" והסיקור על הזכייה נפתחה במלים "קידוש השם" - אבל אמו, שושנה, שו