צילום: shutterstock נהג שניסה להימנע מפגיעה בכלב על הכביש וכתוצאה מכך נהרג חברו הטוב זוכה מאשמת גרימת מוות ברשלנות.

רינת איבדה את אחיה בתאונה: "את האסון הזה אי אפשר להכיל"
למרות תאונה קטלנית - רישיון בן הקיבוץ לא יישלל

בכתב האישום שהגישה המדינה נגד הנהג, עלי ונוס, נטען כי במהלך חודש ספטמבר 2013 נהג ונוס ברכב מסוג מאזדה בכביש 99 ממזרח למערב, כשלצדו יושב חברו הקרוב. עוד נטען נגדו כי מאחר שנהג ברשלנות, ובלי לשים לב לתנאי הדרך ולמתרחש בכביש, הוא סטה מנתיבו אחרי צומת חורשת טל ופגע במעקה בטיחות.כתוצאה מההתנגשות הסתחרר רכבו לעבר הנתיב הנגדי, פגע בכלי רכב אחרים שהגיעו ממול ונעצר בהתנגשות חזיתית קשה עם רכב אחר מסוג סוזוקי, שנסע בנתיב הנגדי. כתוצאה מהתאונה נהרג חברו של הנאשם, מחמוד מרהג', שישב לצדו ברכב.

במסגרת ההליך הפלילי טען הנהג בין היתר כי סטה מנתיב נסיעתו לשולי הכביש במכוון, כדי למנוע פגיעה בכלב שחצה את הכביש בכיוון נסיעתו, ובשל התרחשות בלתי־צפויה הקשורה בכשל בצמיגי הרכב, איבד שליטה ברכבו שהחל להסתחרר בכביש, ונעצר בהתנגשות הקטלנית והבלתי־נמנעת.

מנגד טענה המדינה, בין היתר, כי התאונה התרחשה בגלל מהירות הנסיעה המופרזת ובשל רשלנותו, וביקשה להרשיעו בעבירה של גרימת מוות בנהיגה רשלנית ובעבירות תעבורה נוספות.
במהלך המשפט העיד בין היתר בוחן תנועה מטעם הנהג, שהגיש לבית המשפט סרטון המתעד את רגעי התאונה. מהסרטון עלה כי הנהג איבד שליטה על הרכב בטרם התנגש במעקה הבטיחות, אחרי סטייה רצונית ונשלטת מהנתיב - שרק אחריה אבדה לו השליטה ברכב.

השופט, בסאם קנדלפת מבית משפט השלום לתעבורה בצפת, החליט לזכות את הנהג מהעבירות שיוחסו לו בכתב האישום, וקבע כי המדינה נכשלה בהוכחת אשמתו כגורם התאונה: "התביעה לא הוכיחה במה התרשל הנאשם וכיצד באופן סביר יכול היה למנוע את התאונה", ציין בהכרעת הדין.

הוא קבע כי עדותו של הנהג על כך שסטיית רכבו לשולי הכביש נעשתה מתוך החלטה מודעת - כדי להימנע מפגיעה בכלב שחצה את הכביש - היתה נחרצת ואמינה: "התרשמתי מכנות דבריו של הנאשם ומתשובותיו הלא־מתחמקות ולא־מתחכמות, ואני נותן אמון מלא בגרסתו זו", ציין בהכרעת הדין.