צילום: אפי שריר צוואתו של בעל בתי המלון המלך שלמה בטבריה ובירושלים, ז'ילבר לוזון, שהלך לעולמו לפני כמה חודשים, הותירה את עובדי המלונות המומים: לוזון ציווה לחלק בונוסים נדיבים של עד עשרות אלפי דולר לכל עובדי המלון הוותיקים בכל הדרגים.

כל עובד בעל ותק של למעלה מחמש שנים - כולל עובדי הניקיון, החדרנים, הבל בויז והמלצרים - זכה השבוע בצ'ק שמן שהתחיל בסכום בסיסי של כמה אלפי דולרים. הסכומים הולכים וגדלים בהתאם לוותק של כל עובד; כך יצא, למשל, ששניים מהעובדים הוותיקים ביותר במלון המלך שלמה בירושלים - טבח ופועל ניקיון - קיבלו מענק דמיוני של 30 אלף דולר כל אחד.

הצוואה המדהימה של בעל המלון: הוריש הון לעובדיםבטבריה רכשה המשפחה את בית המלון המשקיף על הכנרת רק בשנת 2001, כשקנתה את הנכס מרשת 'שרתון פור־פוינט', תמורת כ־9.5 מיליון דולר. בשל כך הוותק המרבי של העובדים המבוגרים בו נמוך משל עמיתיהם במלון הירושלמי, וסכומי המענקים נמוכים בהרבה. ובכל זאת, גם שם מדובר בסכומים בסיסים לא מבוטלים של אלפי דולרים לעובד.

כאמור, הבונוסים הנדיבים התקבלו בקרב העובדים בתדהמה. לוזון, איש עסקים אמריקאי אמיד שהתגורר בניו־יורק, החליט על הצעד הנדיר כאות הוקרה לעובדיו הוותיקים; יורשיו אמנם הופתעו מההחלטה, אך כיבדו אותה במלואה והוציאו אותה אל הפועל כלשונה.

מנכ"ל מלון 'המלך שלמה' בירושלים, מוריץ ונדנברג, ביקש למסור בשם בנו של לוזון כי מדובר בהסדר פנימי בין בעלי השליטה במלון לעובדים הוותיקים, וכי המשפחה הצנועה לא מעוניינת לתת פרסום לפרטי הבונוס ולהיקף ההטבות שניתנו.