צילום: שרון צור גננות ומורים ממוסדות החינוך במגדל העמק השביתו ביום שני השבוע את הלימודים לשעה (הלימודים החלו בשעה 9:00) בטענה שהם חווים מקרים רבים של גילויי אלימות, מילולית ופיזית, וכן בריונות ברשתות החברתיות מצד ההורים.

הגננות מוחות נגד התערבות הורים בעבודתן

את המחאה הוביל סניף הסתדרות המורים בעיר, בראשותה של ענת עובדיה, יו"ר הסתדרות המורים במגדל העמק. במכתב שששלחה עובדיה למורים ולגננות נכתב כי השביתה במערכת החינוך בעיר, מהגנים ועד החטיבה העליונה, תתקיים בשל "אלימות ההולכת וגוברת" כלפי אנשי חינוך במגדל העמק, במסגרת רשתות חברתיות, וואטסאפ ופייסבוק - הכוללת גם איומים טלפוניים והגעה לבתי הספר והגנים, כמעט עד כדי פגיעה פיזית."הסתדרות המורים מגַנה בחריפות את תקיפות המורים והגננות בעיר", כתבה עובדיה. "אסור לעיר ולמדינת ישראל להעביר אלימות מסוג זה לסדר היום. בתי הספר הם בבואה של החברה, והכתובת על הקיר זמן רב. הסתדרות המורים קוראת למשרד החינוך ולרשויות המקומיות לחדד את הנהלים בכל הקשור לכניסת גורמים אחרים לשטח בית הספר במהלך יום הלימודים. אין לאפשר לשטחי בית הספר והגנים להפוך להפקר".

"שיימינג ברשת"
לטענת אנשי חינוך בעיר, בתקופה האחרונה החמירו מקרי האלימות נגדם, הבאים לידי ביטוי בהתססה מצד הורים באמצעות הרשתות החברתיות, קבוצות בוואטסאפ, בשיימינג מעל דפי הפייסבוק ובמקרים ספורים אף באלימות פיזית ממש. "אני מכירה כמה מקרים כאלה", סיפרה אחת הגננות, שביקשה להישאר בעילום שם, "אני יכולה להתייחס למקרה אחד שחוויתי, שההתנהגות שלי כגננת לא היתה מקובלת על אחד מהאבות בגן, והוא החל לקרוא לי בשמות גנאי בקבוצת הוואטסאפ של ההורים. הוא אף הגיע באחד הבקרים והרים עלי קול בנוכחות הורים וילדים, שנבהלו מאוד. זה בקלות היה עלול להיגמר באלימות פיזית, אם אחד האבות שהגיע לגן לא היה מרחיק אותו".

"יש כמה הורים שמצאו שיטה - הם סוגרים חשבונות עם הגננות והמורים מעל דפי הפייסבוק", טוענת גננת אחרת.

בלי תמיכה
עובדיה סיפרה כי ההחלטה להשבית את הלימודים הגיעה בעקבות תלונות רבות שקיבלה מצד אנשי חינוך בעיר על אלימות מילולית נגדם ברשתות החברתיות. "לאחרונה הגיעו אלי דיווחים על כמה מקרים, שאחד זעזע אותי יותר ממשנהו", סיפרה.

"כשהתחלתי לבדוק, גיליתי שיש עוד ועוד מקרים שלא דווחו, מכל מיני סיבות. כשאמרתי שאני יוצאת להשבתה, הבנתי שיש עוד ועוד סיפורים של הורים שלא מבינים מהם הקווים האדומים. גננות סיפרו לי שהן פוחדות להגיע לגן - וזה דבר שקשה לי לשמוע".

מנגד קיבלו ההורים לפני השביתה מכתב מהנהגת ההורים היישובית, ובו נכתב כי בהחלטה שהתקבלה בסיכום עם הנהגת ההורים היישובית, מִנהל החינוך וראש העירייה, כל מערכת החינוך במגדל העמק תפעל כרגיל ביום שני; ואכן, כך היה. העירייה שלחה לגנים סייעות בשעת השביתה, ותלמידי בית הספר קיבלו פעילויות חינוכיות במשך שעת ההשבתה - דבר שהצית את זעמם של המוחים עוד יותר. "במקום שהרשות ומחלקת החינוך ייתנו לנו, הנפגעים מהאלימות, גב - אז העירייה והוועד היישובי מוצאים פתרונות יצירתיים, כך שההשבתה הזו לא תועיל. חבל מאוד שככה מעודדים את המשך האלימות", אמרה השבוע אחת הגננות.

עובדיה הביעה פליאה על התנהלות הרשות, והוסיפה שבדרך כלל היא עובדת בשיתוף פעולה מלא עם העירייה שמשקיעה בחינוך.

"שביתה ללא הצדקה"
יושב ראש הנהגת ההורים היישובית, ברוך זוארץ, אמר השבוע כי יש דרך לטפל בבעיות אלימות, אך טען שחלק מאירועי האלימות שהתרחשו בעיר לא הובאו לידיעת ועד ההורים. לדברי זוארץ, הנהגת ההורים פועלת נמרצות ואף יזמה תוכנית העצמה לתקשורת בין אישית וסדנאות שונות למורים, תלמידים והורים. "הנהגת ההורים עירונית במגדל העמק מוקיעה כל אירוע אלימות כלשהו, פיזי ומילולי ותעמוד לימין הצוות החינוכי בכל תוכנית למיגור האלימות", הוסיף במכתב שכתב להורים, "אבל במקום השבתה היה ראוי להקדיש את השעה להסברה בנושא אלימות ובמקביל לכנס דיון בשיתוף כל הגורמים כדי לטפל בנושא בדרך טובה חינוכית ויעילה יותר".

ממשרד החינוך ומהעירייה נמסר בתגובה: "הרשות והמשרד רואים עין בעין את הטיפול בסוגיית האלימות במוסדות החינוך ומטפלים במשותף באופן מקצועי, ללא פשרות וביד קשה בכל גילוי של אלימות מילולית או פיזית במערכת, על בסיס מדיניות של 'אפס סובלנות לאלימות'. לגופו של עניין, המשרד לא מצא הצדקה לשביתה המיותרת הזו, שפגעה בעיקר בתלמידים שהם הליבה של מערכת החינוך ואשר טובתם, לשיטתנו, היא מעל לכל. השביתה הייתה חד צדדית, לא מתואמת ובהתראה קצרה. טוב עשתה הרשות שקיימה שעת הסברה בנושא סובלנות, כבוד הדדי ובכוונתה לרענון את האמנה לשיתוף פעולה בין ההורים למורים".