צילום: תומריקו קיבוצניקית מהצפון, שרכבה נפגע ממחסן, החליטה לתבוע לא רק את הבעלים של המחסן, אלא גם את מזכירות הקיבוץ שבו היא גרה. האירוע התרחש בנובמבר 2014, באחד מימי החורף הסוערים. רוח חזקה עקרה את המחסן ממקומו בחצר והעיפה אותו לעבר הכביש הסמוך, עד שנחת בעוצמה על רכב של שכנה.

לקוחה שנפלה בחנות תקבל פיצוי

בעלת הרכב החליטה להגיש תביעה לפיצוי בסך 11 אלף שקל בשל הנזקים שנגרמו לה. השכן טען כי לא הוכח שהמחסן גרם לנזק, וכי ייתכן שחפצים אחרים שנעקרו ממקומם גרמו לפגיעה. עוד טען שגם אם המחסן הוא שגרם לפגיעה, הרי שמדובר ב'כוח עליון', מכיוון שרוח מצויה לא יכולה לגרום לחפץ כה כבד לעופף באוויר.הקיבוץ ביקש מבית המשפט לפטור אותו מאחריות לאירוע, בטענה שהקיבוץ עבר הפרטה ושיוך דירות לפני שנים רבות, ולכן מדובר בשטח פרטי. אי לכך, כמו בכל סכסוך שכנים, מי שגרם לנזק אמור לפצות את הנפגע, ולקיבוץ לא יכולה להיות אחריות למחסן הנמצא בשטח פרטי.

שופטת בית הדין לתביעות קטנות בקריות, פנינה לוקיץ', קבעה על סמך תמונות שהוצגו בפניה כי המחסן הוא שגרם לנזק. באשר לטענה שמדובר בכוח עליון קבעה השופטת כי מזג אוויר סוער איננו כוח עליון. לדבריה, כדי להחיל את הכלל של כוח עליון יש להוכיח כי התנאים היו חריגים עד כדי בלתי־צפויים, אך הדבר לא הוכח על־ידי הנתבע.

בפסק הדין נקבע כי העובדה שבמשך 30 שנה המחסן לא התעופף אינה מספקת, והסיבה שהדבר קרה כעת מעידה כי המבנה פשוט לא היה מחוזק באופן מספק, בהתאם לכלל "הדבר מדבר בעד עצמו". עוד נקבע כי האחריות לאירוע מוטלת על בעל המחסן ולא על הקיבוץ, ולכן הורתה השופטת לנתבע לשלם 10,513 שקל בגין הנזק והוצאות משפט בסך 750 שקל.