מחר, יום שלישי (18.6), ישתתפו תושבי נצרת עילית בבחירות דרמטיות על זהותה ומיתוגה של העיר למשך השנים הבאות, כשיצטרכו לבחור בין שתי אפשרויות: בעד שינוי שם העיר או נגד שינוי שם העיר. למעשה זה יהיה שיאו והשלב האחרון בהליך עליו הצהיר ראש העיר רונן פלוט שבוע אחרי שנבחר לקדנציה שנייה.

שלט הכניסה העתידי? (צילום: שרון צור)

אם הציבור יבחר בעד השינוי - שם העיר יתחלף ל'נוף הגליל'; אם הציבור יצביע נגד השינוי כל המהלך ייגנז, לפחות למשך תקופת כהונתו של פלוט. יצוין כי ראש העיר לא היה חייב לקיים את המשאל הזה, זאת מאחר שמשרד ראש הממשלה ומשרד הפנים כבר אישרו את שינוי שם העיר, אך פלוט רצה שהתושבים יהיו שותפים לכל המהלך.

בימים האחרונים קיבלו תושבי העיר מכתב שפירט את כל הליך המשאל. מהעירייה נמסר כי ביום שלישי יוצבו 10 קלפיות ברחבי העיר שבהן יהיו כמה עמדות. מאחורי הפרגוד יצטרכו התושבים לבחור בין שני פתקים – 'בעד' או 'נגד'. מי יכול לבחור? כל תושב מגיל 17 שהיה רשום בפנקס הבוחרים האחרון לרשויות המקומיות.

עובדי העירייה הם אלה שיעבדו בקלפיות כשהמחלקה המשפטית של העירייה מלווה את כל יום הבחירות וכמובן את ספירת הקולות. כדי שכל המהלך יתנהל באופן תקין ומקצועי גויסו לצורך העניין עורכי דין שיתלוו לקלפיות ולספירת הקולות. ביום שישי הקרוב יוכלו גם סטודנטים וחיילים להצביע. תוצאה סופית תתקבל ביום שישי ה־20 ביוני או לכל המאוחר ביום ראשון ה־22 ביוני.

בעירייה מקווים שהתושבים יגלו היענות ויגיעו להשתתף בבחירות. בימים האחרונים פתחה העירייה בקמפיין פרסומי שכלל שלטי חוצות, פרסום בתקשורת המקומית ומידע בדף הפייסבוק הרשמי של העירייה.

שני טיעונים מרכזיים הוצגו מדוע יש להחליף את שם העיר: הראשון, שמעולם לא ניתן שם לעיר. תחילה נתנו למקום את השם הזמני קרית נצרת ולאחר מכן, לא ברור מתי בדיוק, הוחלט לקרוא למקום נצרת עילית; השני, ליצור בידול מהעיר הערבית נצרת, שכן רבים מתבלבלים וחושבים שנצרת עילית ונצרת זו אותה העיר.

"אנשים יתרגלו"

מה תהיה ההכרעה של תושבי נצרת עילית? ימים יגידו, אך מאז הצהיר פלוט על המהלך מתנהל בעיר ויכוח בין תושבים רבים סביב הסוגיה. יש מי שרואה בו מהלך נכון ומוצדק מאוד ויש מי שטוען שמדובר בשגיאה היסטורית. המעניין הוא שרבים מתושבי העיר לשעבר הביעו, בעיקר ברשתות החברתיות, התנגדות נחרצת לשינוי שם העיר. ההתבטאויות שלהם גררו תגובות רבות מקרב תושבי העיר שאמרו כי מי שכבר לא גר יותר בנצרת עילית אינו יכול להביע דעה בנושא או לטעון כי אין צורך בשינוי שם העיר.

שלט הכניסה הנוכחי (צילום: שרון צור)

יוסי דרוסקינס, גמלאי בן 64, מתגורר בעיר כבר 60 שנה ולדעתו יש מקום לשנות את שם העיר. "אני בעד השינוי. בעיקר בגלל שחושבים שאנחנו נצרת", אמר דרוסקינס, "מי שלא גר כאן חושב שנצרת עילית ונצרת זה אותה עיר. כמו שכולם חושבים שעפולה עילית שייכת לעפולה ושטבריה עילית שייכת לטבריה. אנחנו לא שכונה של נצרת ולכן צריך להחליף את השם".

לדעתו של דרוסקינס שינוי שם העיר ימתג את העיר כמצפה גלילי. "ברגע שאנשים ישמעו את השם נוף הגליל הם מיד התעניינו. השם יכול למשוך תושבים צעירים חדשים. העיר זקוקה לרענון. זה לא שאין לי סנטימנטים לשם נצרת עילית, אבל צריך להחליף", אמר.

מה יש לך להגיד לאלה שמתנגדים להחלפת השם?

"יש בודדים שאני מכיר שמתנגדים. הרי זה ברור שזה לא יקרה מהר, אבל עם הזמן אנשים יתרגלו לשם החדש".

אתה אוהב את השם 'נוף הגליל'?

"הייתי מעדיף שם אחר. ליד שכונת מליבו בעיר ישנם שרידי עיר קדומה בשם 'כסולות'. הייתי יותר מתחבר לשם 'רמת כסולות'".

צביקה מנשקו בן 50, כדורגלן לשעבר והיום בעלים של משרד תיווך, נולד וגדל בעיר ותומך בהחלפת השם. "כמי שנמצא לא מעט מזמנו מחוץ לעיר אני יכול לומר בוודאות שחלק גדול מאוכלוסיית המדינה אינו יודע להבדיל בין נצרת עילית לעיר הערבית נצרת. אנשים חושבים שמדובר בעיר אחת מעורבת ויש כאלה שחושבים שנצרת עילית היא בכלל שכונה של העיר הערבית נצרת", נימק מנשקו מדוע הוא בעד שינוי שם העיר, "לפני כמה שנים היתה מועצה אזורית בשם בקעת בית שאן. שמה הוחלף לעמק המעיינות, דבר שמיתג את כל האזור לבלי הכר. השם החדש ימתג את העיר".

אתה אוהב את השם 'נוף הגליל'?

"אני אוהב. אין לי בעיה איתו". 

ראש העיר רונן פלוט (צילום: שרון צור)

לא מתחברים

לצד אלה שתומכים בשינוי שם העיר, יש גם כאלה שמתנגדים לכל המהלך וטוענים כי המהלך הזה לא יתרום כלום למיתוגה של העיר. "לא צריך לשנות את השם כי מאז שרונן פלוט נבחר, העיר עוברת שינוי ואף נראית רעננה. אני לא חושב שכדי למתג את העיר צריך להחליף את השם שלה", אמר אסי זילברמן בן ה־47, שנולד וגדל בעיר ומעולם לא עזב אותה, "שינוי השם נועד בעיקר כדי שאלה שגרים במרכז ובדרום יפסיקו להתבלבל עם העיר הערבית נצרת. מי שגר פה בסביבה יודע שנצרת עילית היא עיר בזכות עצמה. רוצים למתג את העיר? שישקיעו את הכסף בעוד פסטיבלים ארציים כמו השוקולד. ככה כולם יידעו שנצרת עילית היא עיר בפני עצמה ולא קשורה לנצרת הערבית".

57 שנים גר יוסי אלמליח בנצרת עילית. היום הוא גמלאי שמביט על כל המהלך בצורה תמוהה. "אני גדלתי על השם נצרת עילית. זה בדם שלי ושל כל החברים שלי. לא מתחבר לשם נוף הגליל. אני תושב נצרת עילית, הייתי כזה ואשאר כזה", אמר אלמליח, "תבין שהשינוי לא יעשה את המיתוג שכולם חושבים. הרי אם אני אגיד שאני גר בנוף הגליל וישאלו אותי איפה זה אני אגיד נצרת עילית לשעבר. אז מה עשינו בזה? השם לא ישנה את התדמית של העיר. כולם פה ובארץ יודעים שאנחנו לא שכונה של נצרת. שינוי השם רק יעשה בלבול".