בניין המועצה הדתית ואגף החינוך של העירייה (צילום: שרון צור)

המבנה הוותיק של המועצה הדתית בעפולה אינו מונגש לאנשים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. במבנה נמצאת הרבנות ובקומה הרביעית ממוקם אגף החינוך ועוד נושאים תפעוליים של העיר. כ־15 מדרגות יש במבנה, ללא מעלית, כאשר אנשים נכים ובעלי מוגבלויות אינם יכולים להיכנס אליו.  

"אני לא יודעת איך אגף החינוך הכולל בתוכו גם אנשים עם צרכים מיוחדים יכול להיות בקומה כזו ללא מעלית ולא מונגש לאנשים בעלי נכויות", אומרת נגה שרון, הפעילה הפוליטית וראש מטה יש עתיד בעיר. שרון, שפועלת למען הנגשת מקומות לאנשים בעלי מוגבלויות, פנתה לטענתה לעירייה בנושא שוב ושוב. "אדם נכה שרוצה להתחתן לא יכול לגשת לרבנות", היא אומרת, "אנשים שצריכים לגשת לאגף החינוך לא יכולים כי המבנה לא נגיש. יש הרבה אנשים עם צרכים מיוחדים ומוגבלויות בעפולה. מדוע הם מודרים מאגף החינוך ומהרבנות?", היא שואלת.

א' מעפולה, בחור עיוור המתנהל עם כלב נחייה, דיבר על החוויה שלו בבניין המועצה הדתית. "יצא לי להיכנס לבניין הזה לפעמים, כי הלשכה לשירותים חברתיים היתה ממוקמת שם בעבר ובוודאי שנוכחתי שיש בעיה. אין ספק שהמדרגות הן סוגיה שאמורה להפריע לא רק לאנשים עם מוגבלות ראייה, אלא לאנשים עם סוגי נכויות אחרות ואנשים מבוגרים. אין בבניין מעלית וגם המעקה שם זה לא הדבר הכי נגיש שיש".

יובל וגנר, נשיא עמותת נגישות ישראל, כועס על העניין. "מי שאחראי על הנושא הזה בעפולה היה צריך לקדם אותו כך שהמבנה יהיה נגיש לטובת ציבור האנשים עם המוגבלות והקשישים, שנמנעת מהם הזכות והיכולת לעשות שימוש במתקנים הציבוריים. צריך להבין שמדובר פה בתקנות נגישות שקיימות כבר מ־2009, זאת אומרת שהיום אנחנו תשע שנים אחרי וכבר היה אפשר לקדם את זה. זה עצוב שהנושא לא קודם עד עכשיו ואין תירוצים כי משרד הדתות מתקצב את זה ומדובר פה רק בעניין של מודעות וביצוע".

הטענה שיש אופציה להנגשה על פי חוק עד 2019, לא עושה רושם על וגנר. "עד 2019 הם אמורים לסיים את כל הנגישות של כל המבנים והתשתיות הציבוריים של כל הרשות המקומית", הוא טוען, "אם אתה אומר עד 2019 סימן שאתה צריך להיות כמעט בסוף ההנגשה, אז בוא תראה לי את כל ה־90 אחוז שעשית עד היום. אי אפשר למכור סיפורים".

מהעירייה נמסר בתגובה: "על פי חוק הנגישות שחוקק בכנסת יש לסיים את הנגשת מוסדות החינוך ברשויות, כמו גם בעפולה, עד סוף

שנת 2019, כולל בניין המועצה הדתית בו נמצא גם מינהל החינוך. אנו מאמינים כי בניין זה, יונגש עוד לפני הזמן המחויב על פי החוק".

יו"ר המועצה הדתית בעפולה משה משיח: "לצערי, הנושא ידוע ומוכר לנו. אני באופן אישי מטפל בזה כבר מזמן, אבל צריך גם תקציבים לכל זה".