צילום: שרון צור הכדורגל בטבריה ירד לשפל שלא ידע כמותו מזה הרבה שנים. על פי החשד, אלמוני שהגיע למתחם האצטדיון במהלך אימון הקבוצה ביום שני ניקב את ארבעת צמיגי הרכב שהושאל לשחקן הרכש, הקשר רביד גזל. חברי הנהלת הקבוצה חושדים שאוהדים אחראים למעשה, ומעריכים שהכתובת היתה בכלל רכבו של מאמן הקבוצה, אלדד שביט, שבינו לבין גרעין האוהדים הקשה שורר משבר גדול עקב האכזבה מתוצאות הקבוצה.

ליגה א': צור שלום עצרה בבית שאן
משבט קטן בניגריה לצמרת הכדורגל הישראלי

ביום שני, מיד בתום האימון כשגזל יצא למגרש החנייה כדי לנסוע לביתו, הוא הבחין שארבעת הצמיגים ברכבו ריקים מאוויר. הוא קרא לחברי ההנהלה שהיו באצטדיון, ואלו הזעיקו מיד את השיטור הקהילתי והמשטרה. לאחר שהרכב נבדק ואכן התברר כי הגלגלים נפגעו במזיד הוגשה גם תלונה במשטרה. באזור אין מצלמות אבטחה.

"יצאתי מהאימון וראיתי את הגלגלים חתוכים", אמר גזל. "מיד עלה לי לראש, למה? לא מצאתי סיבה. אני לא גר בטבריה ואני לא מקומי, כך שאם זה קרה בטבריה כנראה יש קשר לקבוצה. מבחינתי אין פה עניין של פחד, אבל זה מתחיל באלימות מילולית, עובר לפגיעה במכוניות ומי יודע איפה זה ייגמר. צריך לעצור את זה. הגשנו תלונה במשטרה ואני מקווה שהמשטרה תעשה את העבודה. אני בטוח שהמקרה הזה יאחד את השחקנים".

"זה היה מעשה טיפשי ופחדני, שלא מוסיף כבוד למועדון שמנסה לבנות תדמית ומסורת ברמה הארצית", הגיב המאמן שביט למקרה, "זה פשוט נותן תחושה שלא כיף. כל מה שקורה פה לא כיף. כל האווירה שיש".

נבהלת?
"זה לא מעשה מבהיל, זה מעשה מגעיל. אף אחד לא מפחד מזה, בטח לא אני".עונה של הפסדים
25 שנה חיכו בטבריה לראות שוב את קבוצת הכדורגל הבכירה חוזרת לליגה הלאומית, וקיוו שבשנים הבאות תיסלל דרכה לבסוף לליגת העל, כמו בימים הטובים של שנות ה־60.

בתום העונה שעברה סוף סוף זה קרה, אך אף אחד לא העלה בדעתו שעונת החזרה לבמה הארצית תהיה כל כך קשה. פתיחת העונה הייתה טובה יחסית והקבוצה אף התמקמה בצמרת, אך מחודש נובמבר אשתקד החלה הידרדרות ביכולת ובתוצאות. על מנת לעצור את המפולת הנהלת הקבוצה החליטה על זעזוע בעמדת המאמן - רפי בוסקילה עזב ובמקומו מונה אלדד שביט.

אך מינויו של שביט לא הביא למפנה חיובי בתוצאות. הפסד רדף הפסד, והקבוצה שקעה לה במקום הלפני אחרון בטבלה בדרך חזרה לליגה השלישית, ליגה א'.

אוהדי טבריה ידועים כאוהדים מעורבים מאוד והאכזבה משביט לא איחרה לבוא. האווירה שהחלה להיווצר סביב הקבוצה, ובעיקר סביב המאמן, הפכה לעוינת וקשה משבוע לשבוע. יש כאלה שטענו כבר לפני כמה שבועות כי מקרה כמו זה שקרה השבוע עם החבלה בגלגלים של גזל היה פשוט שאלה של זמן."קומץ של אוהדים מקלל אותי במשך 90 דקות, מהרגע שמשחק מתחיל ועד סופו, אך אף פעם לא ניסו לפגוע בי פיזית", אמר השבוע שביט ל'ידיעות טבריה'. "אני בדעה שקהל אוהדים שבאמת אכפת לו צריך לדחוף את הקבוצה לניצחון ולא לקלל את המאמן והשחקנים. זה לא יכול להוביל למצב של ניצחון. התחושה מבחינתי היא שאני ערוך ומוכן לדברים האלה. לי מפריע שזה פוגע בשחקנים שלי. הקללות גורמות להם להיות מאובנים ולחוצים. לא כל אחד בנוי וחסין לדברים האלה. כמאמן שרוצה לעבוד בתחום הזה עוד הרבה שנים ברור לי שאעבור דברים יותר קשים וקיצוניים, כי זו תרבות הספורט שקיימת בישראל ואלה ההתמודדויות של מאמן כדורגל".

החבלה בגלגלים של גזל לא באמת הפתיעה את שביט. "אני לא יודע בוודאות שהמעשה הזה היה מכוון אליי, אבל ברור לי שזה קשור לקבוצה באופן ישיר או עקיף. כי אותו אלמוני שנטרפה עליו דעתו והחליט פתאום לחתוך צמיגים לא היה מגיע במיוחד לאצטדיון. זה קרה כי יש תחושה לא נעימה סביב המועדון".

יו"ר חוג אוהדי טבריה, מומי פרץ, היה המום כששמע על המקרה. "המקרה הזה הפתיע אותי", אמר פרץ, "כאב לנו שבמועדון התחילו לחשוב שזה בא מכיוון האוהדים. זו הייתה פגיעה קשה בנו. אין מצב שאוהד של הקבוצה עשה את זה. אנחנו טוענים שזה לא קשור לכדורגל. רביד גזל הוא שחקן מוערך אצלנו והיינו המומים שמופנית אצבע מאשימה כלפינו. ולמרות כל מה שנאמר נמשיך ללוות את הקבוצה עד סוף העונה".
"אין מצב שזה בא מאחד מאוהדי הקבוצה", הוסיף עוד אוהד של הקבוצה. "אף פעם לא היינו אלימים וגם לא נהיה. אף אחד לא ירד לכזו רמה. אנחנו מוציאים את האמוציות שלנו רק במגרש. המקרה הזה הוא בושה גדולה. לא אהבנו את זה שבקבוצה מיד הפנו אצבע מאשימה כלפי האוהדים. זה לא מגיע לנו. בתום החקירה כולם ידעו מי עשה את זה וישכאלה שיאכלו את הכובע"."רגע עצוב"
מרבית תקציב הקבוצה מגיע מהרשות המקומית, וראש העירייה יוסי בן דוד הוא תומך נלהב שלה. הוא מגיע למשחקים ומקפיד לשוחח עם חברי ההנהלה ולהתעדכן בנעשה. ביום שני הוא היה