בית הספר 'אורט בן גוריון' בעפולה העלה על סדר היום את נושא האופניים החשמליים עקב הדיון הציבורי והקריאה הזועמת והרחבה להוצאת האופניים החשמליים אל מחוץ לחוק עד להסדרה מחודשת של תשתיות התחבורה וחוקי התנועה. 

הנושא החשוב הובא בפני בני הנוער בדרך חווייתית וכלל מידע רב וחשוב אודות הסכנות והסיכונים העומדים בפניהם במידה וירכבו על האופניים החשמליים שלא כהלכה ועל פי התקנות.

צילום: דוברות עיריית עפולה

מהרגע שבו תקנות משרד התחבורה אפשרו את הרכיבה על האופניים החשמליים בכביש, השימוש בהם הפך סכנה מידית לציבור. מדובר בכלי עם צמיגים דקים, ללא פנסים וללא בלמים ראויים, שנהגיו מתחת לגיל 16, הם נטולי הכשרה לתמרורים וחוקי התעבורה.

לאחרונה עלה נושא זה לכותרות ובבית הספר ראו חשיבות בציון הנושא הבאת פעילות מתאימה על מנת לשמור על שלום התלמידים וביטחונם וכן על מנת לציידם בידע ומידע בנושא.

הפעילות שנבחרה, 'סימולטור האופניים החשמליים', העשירה את התלמידים בידע חשוב אודות הנושא, והופעלה במספר תחנות ונושאים שונים כגון: משמעות השימוש באופניים חשמליים, חשיפה למבנה האופניים והתנסות ברכיבה נכונה ועל פי כללי הבטיחות.

בתחנות הללו עלו נושאים חשובים כגון: הכרות כללי הבטיחות, אביזרי בטיחות בעת רכיבה, ביטוח, גיל הרוכבים עפ"י החוק, סכנות הנשקפות בדרך, חשיפה לחוקי התעבורה והחוקה החדשה לשנת 2019. מידע חשוב והכרחי נמסר לתלמידים על הסכנות אשר נשקפות לרוכבי האופניים אשר אינם מודעים לחוקי הבטיחות והתנועה.

רכזת זה"ב בבית הספר, נופר וייצמן, בחרה להדגיש בפני התלמידים את חשיבות הסכנות ברכיבה על אופניים חשמליים בהלימה למה שמתרחש במדינה ובהלימה לתכנית הלימודים בשיעורי התעבורה. בדבריה הדגישה את החשיבות הרבה למגר ולצמצם את תופעת התאונות הקטלניות שבהן מעורבים בני נוער בעת השימוש באופניים חשמליים, ולחשוף את התלמידים ככל שניתן לכללי הבטיחות והחוקים.