תלמידי 'מחשבה' (צילום: 'סיסמה לכל ילד')

תלמידי כיתה ד' מבתי הספר 'נופים' ו' מחשבה-מגדלור' במגדל העמק זכו בשני המקומות הראשונים בתחרות 'כנס הממציאים הגדול' שיזמו פרויקט 'סיסמה לכל תלמיד' וארגון 'וראייטי' לקידום החינוך לקבלת השונה. במסגרת הכנס הציגו תלמידי כיתות ד' מ-90 בתי ספר שונים בארץ המצאות שפיתחו עבור ילדים עם צרכים מיוחדים. המטרה: לשפר את איכות חייהם.

כהכנה לתחרות למדו במהלך השבועות האחרונים עשרות אלפי תלמידים מבתי ספר, ממבואות חרמון שבצפון ועד אילת שבדרום, על הלקויות והמוגבלויות השונות, על הזכות והחובה לנגישות, ונחשפו להמצאות ופיתוחים ישראליים בתחום. לאחר מכן, חשבו התלמידים על רעיון מקורי והפכו ליזמים ושגרירים של נושא הנגישות, ההכלה וקבלת האחר.

במקום הראשון זכתה ההמצאה 'צבע לחיים' של תלמידי כיתה ד' מבי"ס 'מחשבה-מגדלור', שהגו אפליקציה שמטרתה לעזור לעיוורי צבעים לדעת מהו הצבע עליהם הם מביטים. הרעיון לאפליקציה נולד מתוך שיח של התלמידים עם ילדה הלוקה בעיוורון צבעים, שסיפרה על הקשיים איתם היא מתמודדת בניסיון להתאים צבעי בגדים או ידיעת הצבע של הרמזור, ועל התלות שלה באנשים 'רואי צבעים' כעזרה. במקום השני זכו תלמידי 'נופים' עם ההמצאה 'סוכר במידה' , שבמרכזה אפליקציה הסורקת רכיבים של מוצר מזון ומחשבת את כמות הסוכר במוצר על מנת שילדים סוכרתיים ידעו אם הם יכולים לאכול את המוצר או לחפש מוצר חלופי.

מנכ"לית המיזם מגי אסייג סיכמה: "התלמידים למדו להיות מכילים, רגישים כלפי האחר וצרכיו והפגינו אחריות אישית וחברתית. ברכות לתלמידי בתי הספר ממגדל העמק על זכייתם. יישר כוח על הפגנת היצירתיות ותרומתכם לאוכלוסייה עם צרכים מיוחדים".

תלמידי 'נופים' (צילום: 'סיסמה לכל ילד')