"התחלתי להרגיש צמאה, חלשה והתחילו לי בחילות. אחרי כמה ימים שהתסמינים לא חלפו ההורים לקחו אותי לרופא, שמיד הפנה לבית חולים ומשם הכל התגלגל", מספרת שחר ינאי, בת ה-17.5 מהיישוב שמשית שבעמק יזרעאל, על הרגע בו הבינה שהיא חולה בסוכרת. זה קרה כשהייתה רק בגיל 7.5.

שחר ינאי (צילום: שרון צור)

בימים אלה מציינים את חודש המודעות לסוכרת. לצד עלייה בהכרת המחלה, ההתמודדות איתה והפיכתה לדבר מה שבשגרה אצל החולה, עדיין אין תרופת פלא למחלה שיכולה להתפרץ בכל אחד ואחת מאיתנו. הדרכים בהם ניתן להתמודד איתה ולחיות בשלום הם בעיקר אורח חיים בריא ומאוזן, הכולל בין היתר אכילה נכונה, שמירה על משקל תקין ועשיית ספורט.

"הייתה לי ילדות נורמטיבית ורגילה. בלי סביבה לוחצת שלרוב גורמת להתפרצות המחלה אצל ילדים. הייתי ילדה אופטימית, חייכנית שהמחלה לא הגבילה אותי. אני לא נותנת לסוכרת להשפיע עליי ומתנהלת כרגיל", אמרה.

ינאי שרוקדת בשעות הפנאי ממשיכה זאת כרגיל ואינה נכנעת לתכתיבי המחלה. "הסוכרת לא מגבילה אותי במהלך הריקוד בכלל, תמיד יש איתי מיץ ומנת פחמימה, כך שאם אני מרגישה שאני בהיפו ויורד לי הסוכר, אני תמיד מוכנה לזה. מקסימום אני נחה דקה-שתיים וממשיכה", היא מספרת.

בעוד לחלק מאיתנו זה נראה קשה עד בלתי אפשרי להתנהל עם מחלת הסוכרת, בטח בגיל ההתבגרות, שכל הילדים גם כך עסוקים בבילויים, מבחינתה של ינאי אין למחלה שום משמעות. "אני יוצאת למקומות ומבלה עם חברים, אני לא נותנת לסוכרת לנהל אותי. יש לי  חיים לגמרי רגילים".

היא גם אינה מתביישת במחלה ואינה מסתירה אותה, ההפך מבחינתה, היא חלק בלתי נפרד ממנה. "אני מספרת לכולם, לא מסתירה כלום, גם לא את המשאבה והסנסור (מערכת לניטור רמת הסוכר באמצעות סריקה בלבד ללא צורך בדקירה) שנמצאים איתי בגלוי לאורך כל היום, זה חלק ממני מחיי ואני לא רואה בזה משהו שאני צריכה להתבייש בו. זה בשליטה שלי".

לרגל חודש המודעות לסוכרת ינאי יוצאת בפנייה נרגשת לכל אותם אנשים שאינם יודעים כיצד להתמודד עם המחלה. "לא להסתכל על הסוכרת כמחלה או מגבלה, זה מצב נתון שכרגע אי אפשר לשנות אותו, רק להפיק ממנו את הכי טוב", אמרה, "אני מאמינה שאם רוצים ולא מוותרים, לא מרגישים את המחלה. מבחינתי היא חלק ממני ומחיי. אני כבר עשר שנים עם הסוכרת. ביום שלישי שעבר חגגתי עשור למחלה ולמדתי שהכל אפשרי, קרה אבל ממשיכים. אין פה שום מגבלה שיכולה לעצור אותי וזה המסר שלי גם לכל הילדים והמבוגרים- הסוכרת זאת לא מחלה, אלא דרך חיים".